Aktualności

          • Podziękowanie

          • Serdecznie dziękujemy społeczności szkolnej za wsparcie akcji "Paczka na Kresy"! 

            Szkolne Koło Wolontariatu wzieło udział w pakowaniu zebranych produktów, w sobotę 4 grudnia w ramach akcji charytatywnej „PACZKA NA KRESY 2021”, organizowanej przez Fundację Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom wraz z Polską Fundacją Narodową, Mazowieckim Kuratorium Oświaty, Mazowiecką Wojewódzką Komendą OHP oraz harcerzami ze Szczepu 147 "Błękitni". Nasi dzielni Wolontariusze z samego rana stawili się w Liceum ogólnokształcącym w Aninie, żeby posegregować zebrane dary. Dziękujemy, że tak wspaniale reprezentowaliście społeczność naszej szkoły. Duma nas rozpiera, że nasza kropla zasilła to morze pomocy (fotogaleria)  #PaczkanaKresy

            Szkolna akcja polegała na zbiórce produktów spożywczych z długim terminem ważności, takich jak:

            - kawa, herbata liściasta, ekspresowa, owocowa, kakao naturalne, rozpuszczalne,

            - słodycze: czekolada, praliny, cukierki, ciastka, czekoladki, chałwa, pierniki, ciasta zapakowane hermetycznie, bombonierki, ptasie mleczko, galaretki, batony czekoladowe, owocowe, delicje, sezamki;

            - owoce kandyzowane: figi, rodzynki, morele, skórka pomarańczowa, orzeszki, pistacje;

            - przyprawy świąteczne: cynamon, kardamon, wanilia, goździki, posypki na ciast;

            - konserwy, olej, przyprawy, owoce w puszce (np. ananasy, brzoskwinie), oliwki, suszone pomidory;

            - makarony, kasze, cukier, mąka.

            Miłym załącznikiem do paczek będą:

            - kalendarze na rok 2022 o tematyce związanej z Polską (historyczne, krajobrazowe etc.);

            - kartki świąteczne z życzeniami.

            Wszystkie te artykuły pakowane bedą do paczek dla rodzin z Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny.

            Dziękujemy za okazaną pomoc!

          • Wycieczka do Bełchatowa

          • 1 grudnia uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce w Bełchatowie w muzeum o węglu i energii PGE Giganty Mocy (galeria)

            Klasa 1 i 2 uczestniczyła w warsztatach przyrodniczych "Pszczółka - GIGA przyjaciółka". Dzieci poznały pracowitą, pszczelą rodzinę oraz dowiedziały się jak wspierać te pożyteczne owady. Wykonały miodowy peeling oraz wypróbowały go na własnej skórze Uczniowie pozytywnie zaliczyli test wiedzy i w nagrodę otrzymali Dyplomy, obrazki oraz okulary trójwymiarowe

            Warsztaty "Dwa bieguny" to był temat zajęć dla uczniów klasy 3 i 5. Czym jest magnes i do czego wykorzystać siłę przyciągania? Jaka jest różnica między magnesem a elektromagnesem? Czy można zobaczyć pole magnetyczne? Dzieci poznały odpowiedzi na powyższe pytania, poznawały właściwości magnesów oraz ich oddziaływanie, a także wspólnie doświadczały i eksperymentowały, budując proste kompasy, wyjaśniając zasady ich działania i wykonując doświadczenia z użyciem opiłków żelaza. Uczniowie podcz zajęć poznali różnicę pomiędzy grawitacją i magnetyzmem, a ponadto dowiedziały się czy w Elektrowni Bełchatów wykorzystuje się magnesy do produkcji prądu elektrycznego. Na koniec warsztatów każdy z uczestników wykonał pamiątkowy magnes na lodówkę

            Młodzież z klas 6-8 poznała parametry i funkcje cyfrowych kamer mikroskopowych oraz ich oprogramowanie na warsztatach laboratoryjnych „Mikroświat w makroskali” - filmik. Uczniowie dowiedzieli się jak efektywnie pracować z tym interesującym oprzyrządowaniem. Nauczyli się wykorzystywać oprogramowanie do przygotowania zdjęć i filmów tego, co niewidoczne „gołym” okiem. Ponadto podczas warsztatów odświeżyli wiedzę na temat budowy mikroskopu biologicznego i przeprowadzania obserwacji przy jego wykorzystaniu. Podsumowanie zajęć stanowiło wykonanie własnych mikrofotografii, które po wydrukowaniu otrzymali autorzy.

            Po warsztatach tematycznych w grupach, uczniowie klas 1-8 zdwiedzali przy pomocy audioprzewodnika interaktywną ekspozycję PGE Giganty Mocy. Uczniowie wcielając się w rolę dyspozytora mocy zaczynali od podróży wehikułem czasu. Podczas odkrywania kolejnych sal oraz zadań towarzyszyli im Profesor Om, Dżulka i Woltuś.

            W SALI WEHIKUŁ CZASU – poznali historię największych wynalazków i odkryć geograficznych, stanowiących punkt zwrotny w dziejach ludzkości i historii Ziemi. W sali tej dowiedzieli się więcej o nowatorskich rozwiązaniach, które zmieniły życie codzienne społeczeństw, jak: pierwsza analityczna maszyna obliczeniowa, ruchoma czcionka drukarska, współczesna żarówka, czy silnik parowy.

            W SALI WIOSNA – przenieśli się do czasu, w którym większość terytorium Polski zajęta była przez ciepłe morze zamieszkałe przez amonity i belemnity, jeżowce oraz gąbki żyjące na jego dnie.

            W SALI LATO – zaprezentowano miocen, czyli okres, w którym doszło do wykształcenia się w okolicach Bełchatowa złóż węgla brunatnego.

            W SALI JESIEŃ – podjęto tematykę aktywności tektonicznej w obrębie Polski centralnej w okresie paleogenu oraz powstawanie złóż węgla brunatnego w rejonie Bełchatowa, w tym: okazy skał osadowych i przekrój geologiczny przez złoże węgla brunatnego „Bełchatów”

            W SALI ZIMA - poświęconej epoce plejstocenu i zlodowaceniom, które w tym czasie miały miejsce zaprezentowano: okazy fragmentów skał skandynawskich, żwirów, pisaków i bursztynów oraz fragmenty kości oraz model szkieletu mamuta włochatego.

            SALA POŁUDNIE I POPOŁUDNIE – prezentowała elektrownię Bełchatów i produkcję prądu elektrycznego. Wśród eksponatów dostępne były:

            -oryginalny pulpit sterowniczy z nastawni, filmy i interaktywne gry edukacyjne o produkcji prądu elektrycznego,

            - szafki poświęcone znanym fizykom i ich dokonaniom,

            - stanowiska doświadczalne (drabina Jacoba, prądnice, itd.),

            - schemat budowy kotła, młyna i turbiny- urządzeń niezbędnych w procesie technologicznym produkcji prądu w bełchatowskiej elektrowni, schemat przemiany energii.

          • Podziękowanie

          • Akcja Szkolnego Wolnotariatu

            Miło nam poinformować społeczność szkolną oraz wszystkich sympatyków SP9, że zakończliśymy akcję Swojaki dla małych pacjentów z Centrum Zdrowia Dziecka! Dziękujemy za wielkie serca i duży odzew z Państwa strony! Jesteście wspaniali! Wasza dobroć sprawi, że niejednemu małemu pacjentowi pojawi się uśmiech na twarzy! Nasz wynik: 33 maskotki, jeszcze 5 kart nie wymienionych i 65 naklejek! Serdecznie Dziękujemy.

            Zbieraliśmy naklejki, albumy z naklejkami oraz Swojaki lub inne nowe maskotki (musiały posiadać metki)Maskotki to Mali Pocieszyciele i będą dodawały otuchy dzieciom odwiedzającym szpital. Wspieraliśmy akcję grupy SOS - MIESZKAŃCY WAWRA RODZICOM Z CZD i otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie!

          • SU - Andrzejki i Kawiarenka

          • Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Misia zaprasił uczniów i nauczycieli do kawiarenki 🍰 "Na małe co nieco" 😘

            Opiekunowie i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z klasy 7 przybliżyli nam 25 listopada (w czasie godzin wychowawczych) andrzejkowe tradycje w formie wróżb (fotogaleria). Zorganizowali również kawiarenkę w celu zbiórki pieniędzy na wsparcie działalność SU. Dwa dni zaspokajali nasze podniebienia pysznymi ciastami. Dziękujemy rodzicom za upieczenie smakołyków.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • W Dniu Pluszowego Misia w naszej szkole zrobiło się bajkowo. Uczniowie i nauczyciele przebrali się za bohaterów bajek lub założyli bluzy z postaciami z bajekUczniowie podzieleni na grupy klasowe spotykali się z wróżkami oraz wychowawcami na bajkowo-misiowe spotkania.

            Rozpoczęli od przygotowania magicznego naparu w którym znalazły się same pozytywne składniki... Dzieci dorzuciły szczyptę energii, krople radości, szczyptę zabawy, uśmiechu itp. Później rozpoczęły się konkursy: Jaka to melodia, zgadnij co to za bajka, rozpoznawanie rekwizytów z bajek oraz zabawy taneczne przy muzyceW kolejnej sali dzieci układały puzzle bajkowe, zgadywały z jakich bajek są cytaty i rekwizyty oraz rozwiązywały zagadki oraz grały w skojarzenia. W świetlicy w kolorowanach gościły misie

            Organizatorzy:

            Marzena Sprzęczka, Agnieszka Stec, Joanna Zielińska oraz wychowawcy

          • Wycieczka do fabryki bombek

          • 24 listopada uczniowie klas 1-3 pojechali na wycieczkę do fabryki bombek Silverado w Józefowie. Na miejscu Pan Leszek pokazał im jak się robi bombki. Produkcja rozpoczyna się od wdmuchiwania powietrza w przezroczyste długie rurki - odciągi. Masa szklana pod wpływem ciepła z palnika i ruchu cząsteczek gazu zmienia się w kule. Każda z nich jest robiona ręcznie! Dziennie w ten sposób powstaje około 300 sztuk. Bombki w innych kształtach niż okrągłe powstają w formach. Po ostudzeniu bombki wędrują do pomieszczenia w którym odbywa się srebrzenie a następnie są lakierowane i ozdabiania przez panie dekoratorki. Dzieci uczestniczyły w warsztatach zdobienia bombek oraz obejrzały wystawę ozdób choinkowych (filmik z wystawy). 

          • NIE papierosom!

          • Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada. W związku z tym dniem 18 listopada uczniowie w świetlicy zdobywali wiedzę na temat szkodliwych skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego czy wpływu na zdrowie nowego sposobu e-palenia (korzystania z papierosów elektronicznych). Zachęcamy do rzucenia palenia 🚭Serdecznie gratulujemy Rafałowi Idzikowskiemu (uczniowi z klasy 7) zajęcia 1 miejsca w szkolnym konkursie "Nie! Papierosom i e-papierosom" - link do prezentacji.

          • Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o Prawach Dziecka, zwanego również Światową Konstytucją Praw Dziecka. Konwencja została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r. Co warto podkreślić – inicjatorką tego dokumentu była Polska. Inspiracją dla twórców projektu (prawników z Państwowej Akademii Nauk) była myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowanie dziecka.

            W naszej szkole 23 listopada uczniowie i nauczyciele włączyli się w obchody: świętowali niebieskimi strojami oraz wzięli udział w prezentacji i pogadance przygotowanej przez wychowawców świetlicy przy współpracy z panią pedagog. Powstała też galeria z kolorowanek UNICEF.

            Prowadzenie prezentacji Pani Joanna Zielińska.

          • Szkolne obchody

          • Narodowego Święta Niepodległości

            Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religie. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolny było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.

            Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień – 11 listopada 1918 r.

            W montażu słowno-muzycznym wykonanym przez uczniów klas 7 wybrzmiały piękne słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku do Polski. Fotogaleria ze szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz filmik.

            Akademię przygotowała Pani Iwona Grodzka z pomocą Pani Agnieszki Parzniewskiej-Doniec

            Dekorację wykonała Pani Iwona Grodzka z pomocą Pani Karoliny Zawady

          • 11 listopada

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w Otwocku

            Duma nas rozpiera w związku z występem naszych uczniów w spektaklu patriotycznym "Wolna Polska w słowie i pieśni". Brawa dla uczennic klasy 3: Agaty Marciniak, Igi Pleskot i Zosi Pieniącej oraz ucznia klasy 7 Igora Ładnowskiego. Gratulujemy talentu i odwagi!

            #11listopada Narodowe Święto Niepodległości, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów (1795-1918) Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach patriotycznych zorganizowanych przez Otwock, miasto z dobrym klimatemNarodowe Święto Niepodległości to czas, w którym wyrażamy dumę z Ojczyzny. Nasi uczniowie wzięli udział w jeszcze jednej inicjatywie patriotycznej tego dnia. Spektakl "Wolna Polska w słowie i pieśni" przybliża historię drogi Polaków do wolności (zrealizowanego w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa 2021). To wyjątkowe widowisko słowno-muzyczno-taneczne w wykonaniu międzypokoleniowej grupy mieszkańców. 

            Organizatorzy i Partnerzy wydarzenia: Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku Filia nr 3, Otwock, miasto z dobrym klimatem, Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku.

            Spektakl patriotyczny zapraszamy:

            https://www.facebook.com/otwockmiastozdobrymklimatem/videos/1074686209969837/

          • Szkoła do hymnu 2021

          • Nasza szkoła podobnie jak w ubiegłych latach wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. 10 listopada w przeddzień 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11, wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego Z uwagi na trwający stan epidemii śpiewanie hymnu nastąpiło w mniejszych grupach tj. w klasach - fotorelacja. 

          • Trzymaj formę

          • 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Uczniowie klasy 3 w ramach akcji "Trzymaj formę" celebrowali to święto. Wcześniej zgromadzili przepisy na zdrowe potrawy. Każdy z pomocą rodzica zapisał je i zaprezentował swoje w klasie. Następnie odbyło się głosowanie, w którego wyniku wybrano cztery przepisy a dzisiaj odbyła się realizacja. Pierwsza grupa kroiła jabłka i nastawiła do suszenia . Druga grupa robiła lody cytrynowe (to było dla cierpliwych bo degustacja dopiero jutro). Trzecia grupa smażyła naleśniki bez cukru i tluszczu (prawie)... Smoothie owocowe z miodem, owocami, lodem i sokiem z cytryny robiła grupa czwarta.  Wszystko było pyszne - fotogaleria. Link do filmiku.

          • Gratulacje

          • Z ogromną przyjemnością informujemy, że w konkursie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w Kategorii I – dla uczniów kl. I – III Szkoły Podstawowej „Mieszkańcy pól i łąk” III miejsce zajęła Marysia Foryś z klasy 1. Serdecznie gratulujemy!

            Wyniki konkursu, nagrodzone prace oraz nagrody można obejrzeć na stronie: http://parkiotwock.pl/.../1597-konkurs-edukacyjny-otwarte...

            W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział około sześciuset uczniów (etap szkolny i parkowy ogółem) z dwudziestu dwóch szkół z terenu gmin w granicach których położony jest Mazowiecki Park Krajobrazowy wraz z otuliną. W I kategorii „Mieszkańcy pól i łąk” napłynęło 81 prac, w II kategorii „Plakat promujący wartości terenów otwartych” - 41 prac oraz w kategorii III „Otwarty krajobraz w obiektywie” – 29 prezentacji. Z uwagi za zagrożenie Covid -19 nie będzie tradycyjnego oficjalnego wręczenia nagród w siedzibie MZPK - nagrody zostaną dostarczone do szkoły.

            Koordynator szkolny: Pani Ewa Hasiuk

            Zdjęcia ze strony organizatora

          • Radość pomagania

          • Św. Jan Paweł II: "Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością". Dzień Papieski w naszej szkole i jeszcze jeden gość specjalny Natalka i Apert czyli Zespół na całe życie. Reprezentacja Szkolnego Koła Wolontariatu miała dzisiaj przyjemność poznać Natalkę oraz przekazać jej kartkę z życzeniami i podpisami wszystkich zaangażowanych w pomaganie i zbiórkę pieniędzy!

            Szkolne Koło Wolontariatu zebrało podczas charytatywnego kiermaszu ciast 1540 zł na rzecz Natalki Chomczyk Natalka i Apert czyli Zespół na całe życie. Dziękujemy!

            Jeżeli ktoś nie mógł dotrzeć na akcję to nic straconego, można wesprzeć Natalkę przez zrzutkę https://zrzutka.pl/gu255e

          • Dzień Papieski

          • Święty Jan Paweł II, Nasz patron, Nasz autorytet!

            5 listopada obchodziliśmy Dzień Papieski w związku z ważnymi datami: 22 października wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II papieża Polaka, 1 listopada Wszystkich Świętych oraz 2 listopada Zaduszki. Pani Aleksandra Kapel wraz z uczniami przygotowała apel i Wspomnienie o naszym patronie. Gościem specjalnym był Ksiądz Jan Gołembiewski. Po występie i powrocie uczniów do sal odbyła się degustacja ulubionego smakołyku Karola Wojtyły - kremówki. Dzięki uprzejmości Pani Martyny Kruszewkiej wszyscy uczniowie, nauczyciele i gość specjalny mogli posmakować "niebiańskiego ciasta". Samorząd Uczniowski dopilnował aby pod pamiątkową tablicą stanął znicz i jesienny bukiet. Pamiętamy! Fotogaleria z Dnia Papieskiego.

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • Wsparcie finansowe dla naszej szkoły

            Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Na zakup książek i elementów wyposażenia do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo otrzymaliśmy kwotę 5 000 zł. Książki zostały już zamówione, będą to powieści obyczajowe, kryminalne, fantasy, literatura faktu (reportaże, biografie, obozowe), lektury szkolne oraz książeczki z bardzo lubianej przez dzieci serii „Czytam sobie”. W najbliższym czasie zostanie także zorganizowane spotkanie, którego celem będzie zapoznanie uczniów z tradycyjnymi metodami powstawania książki. Część środków została przeznaczona na doposażenie biblioteki w regały na książki.

            Organizator: Pani Agnieszka Adamowicz

          • Akcja Tusz do Paki

          • Wychowawcy świetlicy przypominają o akcji: Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki 🖨🐶🐱💛W ubiegłym roku dołączyliśmy do ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-charytatywnej. Zbieramy zużyte tusze atramentowe (nie tonery przemysłowe).Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu, a z pozyskanych dzięki temu środków organizator zakupi karmę dla zwierząt ze schronisk. Zachęcamy do przyniesienia do szkoły zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanego kartonu przy wejściu. Bądź EKO 💚

            Filmik promujący akcję https://youtu.be/rFEFT4c6kMk

            #tuszdopaki #eko

          • Czyste mazowieckie – 2021

          • W trosce o czyste powietrze – konkurs na plakat

            W ramach projektu Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie 2021” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie został ogłoszony konkurs „W trosce o czyste powietrze”. Prace konkursowe można przesyłać do 20 listopada 2021 r. Celem konkursu jest przygotowanie plakatu związanego z ochroną środowiska i tematem czystego powietrza. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego.

            Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wybierze 9 plakatów, które zostaną opublikowane na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz zaprezentowane w formie wystawy w arkadach budynku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Nagrodą główną w konkursie jest tablet graficzny.

            Regulamin konkursu dostępny jest pod linkiem.

          • Wokół Słowackiego - konkurs

          • Gratulacje dla Mai Piorunek za wyróżnienie oraz Zuzanny Bąk i Mai Ośko za udział w XV Powiatowym konkursie Recytatorskim ,,Wokół Słowackiego". Wśród jury znalazł się gość specjalny aktor Stanisław Górka. Pan Górka podsumował konkurs i przekazał uczestnikom wiele rad dotyczących recytacji.

            Dziękujemy Paniom Iwonie Grodzkiej oraz Agnieszce Parzniewskiej-Doniec za przygotowanie uczennic.

          • Wycieczka klas 1, 2, 3, 5 i 6

          • Uczniowie klas 1, 2, 3, 5 i 6 wybrali się 28 października na wycieczkę do Lawendowej Siwianki. Na warsztatach poczuli niesamowity zapach lawendy oraz dowiedzieli się w jakim okresie wzrasta i kwitnie ta roślina. Zobaczyli pole na którym rośnie lawenda oraz w jaki sposób jest przechowywana po ścięciu. Warsztaty zaczęły się od ręcznego ubicia śmietany a następnie degustacji jej i syropu lawendowego (fotogaleria). Po słodkościach dla równowagi smaku był jeszcze napar z lawendy. W czasie warsztatów w Lawendowej Siwiance po doznaniach kulinarnych nastąpiły kolejne atrakcje: indywidualne wykonanie mydełek oraz przygotowanie pamiątkowego opakowania. Następnie uczniowie karmili zwierzątka mieszkające przy lawendowym polu: kury i króliki oraz wzmocnili się kiełbaskami upieczonymi nad ogniskiem. Po takiej regeneracji byli gotowi na spacer przy lawendowym polu. Droga poprowadziła ich do labiryntu oraz leśnej bazy (fotogaleria). Tutaj już można było "poszaleć" na świeżym powietrzu przy brzozowym lasku. Zapach lawendy wrócił z uczniami do domów, w postaci mydełek i pamiątek zakupionych w lawendowym sklepiku.