Aktualności

          • Szkolne obchody Dnia Ziemi

          • W dniu 20 kwietnia z okazji Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowym happeningu ekologicznym, którego celem było promowanie troski o środowisko naturalne oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw proekologicznych.

            Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego sprzątania pobliskiego lasu. Uczniowie, wyposażeni w rękawice i worki na odpady, z zaangażowaniem uprzątnęli teren, pokazując, jak ważna jest dbałość o czystość najbliższego otoczenia. Była to nie tylko praktyczna lekcja ekologii, ale także dowód na to, że nawet niewielkie działania mogą przynieść realne efekty. Kolejnym punktem programu były warsztaty dotyczące prawidłowej segregacji śmieci. Uczniowie uczyli się rozpoznawać różne rodzaje odpadów i przyporządkowywać je do odpowiednich pojemników. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również układanie haseł ekologicznych. Kreatywność uczestników nie miała granic – powstały inspirujące i chwytliwe slogany zachęcające do dbania o planetę. Nie zabrakło także quizów ekologicznych, które pozwoliły sprawdzić wiedzę uczniów w atrakcyjnej i angażującej formie.

            Na zakończenie wydarzenia uczniowie zaprezentowali krótkie, scenki dotyczące wzorowych postaw ekologicznych i społecznych. Przedstawienia skłaniały do refleksji nad codziennymi wyborami i ich wpływem na środowisko.

            Happening z okazji Dnia Ziemi był doskonałą okazją do nauki poprzez działanie, integracji społeczności szkolnej oraz budowania świadomości ekologicznej i kształtowania postaw obywatelskich. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia zaowocują trwałymi, pozytywnymi nawykami w codziennym życiu naszych uczniów.

            Wydarzenie przygotowały panie: Iwona Grodzka, Anna Borowska i Anna Brejtfus

          • Gratulacje - 3. miejsce w Wielkanocnym Konkursie Plastycznym MOKTiS

          • Z dumą ogłaszamy, że uczennice naszej szkoły - Klaudia i Tosia z klasy 5 zdobyły 3. miejsce w WIELKANOCNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM zorganizowanym przez Otwock, miasto z dobrym klimatemMiejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku. W konkursie brał też udział zespół uczniów z klasy 2: Kinga, Polina, Miłosz i Szymon. 

            Skład jurorski brał pod uwagę samodzielność wykonania, staranność i estetykę, oryginalność w doborze techniki plastycznej, artystyczną wyjątkowość prac oraz nawiązanie do tradycji Świąt Wielkanocnych.

            Serdecznie gratulujemy uczniom kreatywności i dziękujemy za zaangażowanie oraz trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

            Zapraszamy do podziwiania wszystkich prac w kościele parafii pw. Błogosławionego Księdza Ignacego Kłopotowskiego w Otwocku przy ulicy Michała Elwiro Andriollego 73 do 10 kwietnia br.

            Opiekun zespołu:

            klasy 2 - Pani Marzena Sprzęczka

            klasy 5 - Pani Agnieszka Stec

          • Pamiętamy...

          • W dniu 2 kwietnia obchodzimy 21 rocznicę śmierci Papieża, Polaka, Świętego Jana Pawła II, która w tym roku wypadła w Wielki Czwartek, czyli pamiątkę ustanowienia Skaramentu Kapłaństwa i Sakramentu Eucharystii. Dziś nasze myśli i słowa wdzięczności kierujemy do Księży posługujących w naszej Parafii oraz duchownych z naszych rodzin. W tym wyjątkowym dniu, życzymy Wam, abyście – idąc śladami Jana Pawła II – byli prawdziwymi sługami tajemnicy, a każda sprawowana Eucharystia była dla Was źródłem siły i radości. Niech Święty Jan Paweł II, który uczył nas, że kapłan nie żyje dla siebie, lecz dla ludzi, będzie dla Was nieustanną inspiracją do bycia Dobrym Pasterzem.

            Życzymy, abyście z papieskim "Nie lękajcie się!" otwierali serca wiernych na Chrystusa!

            Niech pamięć o naszym Patronie inspiruje nas do czynienia dobra i budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku. Święty Janie Pawle II - PAMIĘTAMY!

          • Apel z okazji Świąt Wielkanocnych

          • W dniu 1 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony nadchodzącym Świętom Wielkanocnym.

            Rozpoczęliśmy go od uczczenia rocznicy śmierci naszego patrona Św. Jana Pawła II, zapalając znicz pod tablicą pamiątkową.

            Następnie uczniowie klasy ósmej przypomnieli znaczenie Wielkanocy i zaprezentowali najpiękniejsze polskie zwyczaje - od święcenia pokarmów, przez malowanie pisanek, aż po radosny śmigus-dyngus. Dzięki klasie czwartej poznaliśmy angielskie nazwy święconki, wysłuchaliśmy pięknej angielskiej piosenki świątecznej. Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła życzenia oraz wszyscy uczniowie wzięli udział w Easter egg hunt, czyli szukali jajek schowanych przez Wielkanocnego Zajączka

            Wszystkim życzymy radosnych, pełnych nadziei i spokoju Świąt Wielkanocnych! Happy Easter!

             

          • Warsztaty charakteryzatorskie w Teatrze Muzycznym ROMA

          • W dniu 26 marca uczniowie klas 4, 5, 7 i 8 wzięli udział w kreatywnych warsztatach charakteryzatorskich, które odbyły się w Teatrzre Muzycznym ROMA.

            Na początku spotkania pani prowadząca opowiedziała uczniom o zawodzie charakteryzatora oraz wyjaśniła, na czym polega jego praca w teatrze. Uczniowie dowiedzieli się, jak za pomocą makijażu, specjalnych materiałów i różnych technik można całkowicie zmienić wygląd aktora oraz stworzyć postać pasującą do spektaklu.

            Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Uczniowie mieli okazję samodzielnie spróbować swoich sił w charakteryzacji i zmienić wizerunek kolegi lub koleżanki. Pomysłowość młodzieży wywołała dużo radości i świetnej zabawy, ale wymagała też współpracy.

          • Wyjazd wolontariuszy na Łotwę #PaczkaNaKresy

          • W dniu 19 marca wolontariusze z naszej szkoły wyruszyli na Łotwę z Paczka Na Kresy - Wielkanoc 2026!

            Pierwszy dzień wyprawy spędzili w Augustowie, odwiedzając ważne miejsca pamięci. Najpierw Przedstawiciele z Fundacja Dignitas Vitae spotkali się z wolontariuszami pod pomnikiem Zygmunta Augusta, gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie XX jubileuszowej edycji akcji edukacyjno-historycznej #PaczkaNaKresy. Następnie młodzież udała się do Muzeum Obławy Augustowskiej. Kolejnym punktem było spotkanie pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych i oddanie hołdu bohaterom oraz chwila refleksji.

            Ten dzień był pełen emocji, zadumy i historii, a zakończy się wspólną kolacją w gościnnej Aglonie na Łotwie.

            Drugi dzień w ramach akcji #PaczkaNaKresy upłynął wolontariuszom na poszukiwaniu śladów Rzeczpospolitej poprzez odwiedziny: Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Agłonie (nazywanej przez miejscowych Polaków - „Łotewską Częstochową”), Katedry Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeżycy, pomnika upamiętniającego Leona Platera oraz bohaterów Powstania Styczniowego w Twierdzy Dyneburskiej, polskiej kwatery wojennej na cmentarzu w Ławkiesach oraz pomnika Emilii Plater w Liksne. Udział w projekcie to dla wolontariuszy przede wszystkim doświadczanie patriotyzmu i solidarności z rodakami na Kresach.

            Trzeci dzień był wyjątkowy, ponieważ zebrane dary trafiły do rodzin w Jełgawie. Wolontariusze z otwockich szkół podstawowych oprócz wręczania paczek, składali życzenia świąteczne obdarowywanym . Był to wyjątkowy czas, pełen wzruszeń, opowieści o pielęgnacji tradycji oraz historii kilku pokoleń Polaków mieszkających na dawnych terenach Rzeczypospolitej.

            Wolontariusze na drogę powrotną zostali pobłogosławieni przez proboszcza kościoła katedralnego w Jełgawie.

            22 marca był czwartym i ostatnim dniem wyjazdu wolontariuszy z XX edycją Paczka Na Kresy. Rozpoczął się złożeniem hołdu przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu oraz Mszą Świętą w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Dyneburgu. Po nabożeństwie wolontariusze wyruszyli do Wilna, gdzie młodzież odwiedziła kaplicę Ostrobramską z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia). Tradycyjnie #PaczkaNaKresy zakończyła się w kaplicy Powstańców Styczniowych na cmentarzu na Rossie. Udział w projekcie był niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu - to był bardzo wartościowy czas!

            Dziękujemy Fundacja Dignitas Vitae za organizację i opiekę. Szczególnie dziękujemy Panu Jarosław Margielski - Prezydent Otwocka oraz Panu Tomasz Laskus - Starosta Powiatu Otwockiego za wspieranie tej pięknej akcji oraz za organizację wyjazdu z ramienia Miasta Otwocka. DZIĘKUJEMY

            Jesteśmy dumni z naszych wolontariuszek Oli i Julki oraz Pani Oksany Stepaniuk, że podjęły się realizacji tej misji!

            #PaczkaNaKresy

            #Wielkanoc2026

            Otwock, miasto z dobrym klimatem

            Cezary Andrzej Jurkiewicz

            Agnieszka Skowrońska

             

          • Dziękujemy - uzyskaliśmy 28 sadzonek za elektrograty

          • Wiosenne porządki - czas start! Kwiaty za elektrograty czyli akcja świetlicy, która upiększyła bratkami wejście do naszej szkoły!

            Zebraliśmy 440 sztuk baterii oraz zużyte elektroodpady, w tym. mały sprzęt AGD, kable, ładowarki i inne drobne urządzenia elektroniczne. W zamian otrzymaliśmy 28 sadzonek bratków!

            Dziękujemy - razem dbamy o środowisko!

          • Lekcja biblioteczna w kl. 2 - Legenda o Marzannie i Wesnie

          • W dniu 18 marca w klasie 2 odbyło się słowiańskie spotkanie z panią bibliotekarką, podczas którego dzieci poznały legendę o dwóch siostrach - Marzannie i Wesnie. Na początku zajęć uczniowie otworzyli i wspólnie przeczytali oblodzony list od Wiosny. Następnie zaśpiewali radosną piosenkę na jej powitanie i poznali tradycje związane z nadejściem wiosny. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały własne, małe Marzanny, nawiązując do tradycji pożegnania zimy.

          • Szkolne obchody Dnia Zespołu Downa oraz Pierwszego Dnia Wiosny

            • 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

            Nasza szkoła bierze udział w tej akcji, dlatego też wszyscy uczniowie we wtorek 24 marca zakładają kolorowe skarpetki nie do pary.

            Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa.

            Zachęca pedagog szkolny!

            • Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Otwocku serdecznie zaprasza wszystkich uczniów do świętowania pierwszego dnia wiosny.

            27 marca (piątek) każdy uczeń, który założy kolorowy strój z wiosennym akcentem i ułoży zaskakującą, szaloną fryzurę będzie zwolniony z odpowiedzi ustnej. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

             

          • I Powiatowe Forum Zawodowe

          • W  dnu 17 marca uczniowie klasy 8 wybrali się do Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku i wzięli udział w I Powiatowym Forum Zawodowym. Młodzież wysłuchała prelekcji zaproszonych gości m. in. Doradcy zawodowego z Powiatowy Urząd Pracy w Otwocku oraz pracodawców lokalnego rynku pracy. Podczas wydarzenia ósmoklasiści mieli okazję poznać ofertę edukacyjną ZSEG oraz wysłuchać panelu dyskusyjnego z udziałem uczniów, przedstawicieli kierunków - technik ekonomista, hotelarstwa oraz żywienia i usług gastronomicznych.

            Na zakończenie forum odbyło się wręczenie dyplomów za udział w grze „Zawodowy Escape - Misja Przyszłość”.

            Wycieczka do ZSEG była wartościową lekcją zawodoznawczą oraz okazją do zwiedzenia szkoły i spotkania absolwentów „dziewiątki”!

          • Podziękowanie za wsparcie akcji #PaczkaNaKresy

          • W dniu 14 marca odbył się finał zbiórki #PaczkaNaKresy, czyli kompletowanie i pakowanie darów!

            Nasi dzielni wolontariusze wraz z młodzieżą z okolicznych szkół wsparli akcję Paczka Na Kresy zorganizowaną przez Fundacja Dignitas Vitae przy wsparciu przez:

            Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników udało się zapakować ponad 700 paczek, które już w przyszłym tygodniu wyruszą z wolontariuszami na Kresy Wschodnie!

            Serdeczne dziękujemy wszystkim wolontariuszom, darczyńcom i osobom zaangażowanym w tę piękną inicjatywę!

            #PaczkaNaKresy

            Oświata Miejska w Otwocku

            Szkolne Koło Wolontariatu zachęca do wsparcia, które ma ogromne znaczenie! Dzięki darom od osób dobrej woli możemy dotrzeć z pomocą do potrzebujących, przekazując im nie tylko paczki i pomoc, ale również pamięć i serce. Każda zebrana i dostarczona paczka to wyraz solidarności i troski, który rozświetla święta wielu rodzin.

            Jak możesz pomóc?

            • Przekaż darowiznę na konto bankoweTytuł przelewu: Darowizna Paczka Na Kresy Nr konta: 55 1090 1753 0000 0001 6209 5900 | Santander Bank Polska SAFundacja Dignitas Vitae, Żegańska 21/23, 04-713 Warszawa;
            • Weź udział w najbliższej zbiórce paczek przekazując potrzebne produkty.

            ZBIERAMY DO PACZKI ŚWIĄTECZNEJ NASTĘPUJĄCE ARTYKUŁY:

            (wybierajcie firmy, które są polskie lub używają jeszcze polską markę).

            Artykuły spożywcze:

            • czekolady, batony, cukierki, draże, czekoladki, ciastka, delicje, galaretki, chałwa,
            • bakalie świąteczne, rodzynki, budyń, kisiel, przyprawy korzenne, przyprawy ogólne: pieprz itd,
            • herbata: liściasta, w torebkach, granulowana, owocowa herbata, kawa naturalna mielona, rozpuszczalna, w ziarnach, kakao naturalne, rozpuszczalne,
            • konserwy mięsne, rybne, pasztety,
            • ryż, kasza, mąka, makaron, cukier

            Chemia gospodarcza:

            • mydełka, szampony, żele pod prysznic, pasta do zębów, dezodoranty męskie i damskie,
            • pianki do golenia, wody toaletowe, maszynki do golenia jednorazowe, krem Nivea,
            • chusteczki nawilżające, płyn do prania ubrań, proszki do prania, płyn do płukania tkanin

            Artykuły medyczne:

            • apap, ibuprom, witaminy, kompresy jałowe, bandaże, maści na odparzenia, plastry z opatrunkiem

            NIE ZBIERAMY UŻYWANYCH UBRAŃUNIKAJMY OPAKOWAŃ SZKLANYCHŻYWNOŚĆ MUSI BYĆ ZAMKNIĘTA HERMETYCZNIE

            ZAPRASZAMY DO NAPISANIA ŻYCZEŃ ŚWIĄTECZNYCH DLA OBDAROWANYCH BĘDZIE TO DLA NICH PIĘKNY PREZENT I DOŚWIADCZENIE WSPÓLNOTY Z PAŃSTWEM !!!

            Twój gest to nie tylko materiałowa pomoc. Wspierając nas, budujesz most łączący pokolenia, pielęgnujesz polską kulturę oraz podtrzymujesz pamięć o Kresach i ich mieszkańcach.

            Dziękujemy, że razem możemy tworzyć tę wyjątkową wspólnotę!

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Zawodowy Escape - Misja Przyszłość w ZSEG

          • W dniu 11 marca grupa uczniów klasy 8 wzięła udział Zawodowej grze terenowej. Akcja została zorganizowana przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku po raz pierwszy, a jej celem było rozwijanie świadomości zawodowej wśród uczniów oraz poznanie oferty edukacyjnej ZSEG.

            Uczniowie reprezentujący szkoły tworzyli drużyny i rywalizowali, wykonując zadania związane z określoną branżą. Wykonywali zadania: sportowe, gastronomiczne, cukiernicze, w dziedzinie ekonomii, technologii żywności, dietetyki, rachunkowości i hotelarstwa. Każda z podjętych aktywności budziła zapał i chęć osiągnięcia jak najlepszego wyniku. Młodzież dzięki udziałowi w grze Escape room lepiej poznała otwocki "Ekonomik", poczuła atmosferę szkoły oraz zgłębiła specyfikę każdego z kierunków. Konkurencje były ciekawe, a po zakończeniu zawodów każdy otrzymał pamiątkowy prezent. Na ogłoszenie wyników rywalizacji trzeba poczekać do Powiatowego Forum Zawodowego. Trzymamy kciuki!

          • Zajęcia z elementami felinoterapii w klasie 2

          • W dniu 10 marca w naszej szkole odbyły się wyjątkowe zajęcia z elementami felinoterapii dla uczniów klasy 2. Spotkanie poprowadziła psycholog szkolna, a szczególnym gościem był kot rasy sfinks – zwierzę znane ze swojego łagodnego charakteru i przyjaznego kontaktu z ludźmi.

            Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać ciekawostki na temat kotów, dowiedzieć się, jak prawidłowo opiekować się zwierzętami oraz jak bezpiecznie nawiązywać z nimi kontakt. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali zachowanie kota, mogli go pogłaskać i zobaczyć z bliska, jak reaguje na ludzi.

            Spotkanie miało również wymiar terapeutyczny i edukacyjny – kontakt ze zwierzęciem sprzyjał wyciszeniu, rozwijaniu empatii oraz budowaniu pozytywnych emocji. Dzieci chętnie zadawały pytania i dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z opieką nad zwierzętami.

            Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze i dostarczyły uczniom wielu radosnych wrażeń. Takie spotkania pomagają rozwijać wrażliwość, odpowiedzialność oraz szacunek wobec zwierząt i innych istot.

            Bo czasem najlepszym nauczycielem empatii okazuje się… spokojny kot siedzący na ławce w klasie.