• "Od oglądania do czytania - egzamin ósmoklasisty” - cykl dla klas 7-8

          • Klasy 7a i 8a zrealizowały cykl „Od oglądania do czytania - egzamin ósmoklasisty” w ramach programu Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej realizowanego przez Kinokawiarnię Stacja Falenica:

            • 19 kwietnia młodzież wzięła udział w prelekcji „Trudy dojrzewania” i obejrzała polski film dokumentalny pt. „Dziewczyńskie historie”.
            • 22 marca uczniowie wzięli udział w prelekcji „O sytuacji migrantów i uchodźców w Europie” i obejrzeli film fabularny pt. „Lada dzień”.
            • 27 lutego uczniowie wzięli udział w prelekcji „Walka z przeciwnościami” i obejrzeli film dokumentalny pt. „Maddy Modelka”. Dokument opowiadał o drodze Madeline do zostania pierwszą na świecie profesjonalną supermodelką z zespołem Downa. Jej historia kwestionuje stereotypowe postrzeganie tożsamości, piękna i niepełnosprawności.
            • 29 stycznia uczniowie wzięli udział w prelekcji o zagrożeniach świata wirtualnego „Blaski i cienie sławy” i obejrzeli film anime pt. „Belle”; 
            • 18 grudnia uczniowie wzięli udział w prelekcji „Poszukiwanie prawdy o sobie i innych” i obejrzeli film animowany pt. „Podróż Księcia”;
            • 17 listopada uczniowie wzięli udział w prelekcji „Różnica pokoleń” i obejrzeli film pt. „Moje życie to cyrk”;
            • 19 października uczniowie wzięli udział w prelekcji „Jak przeciwstawić się złu?” i obejrzeli film pt. „Żałuję!”. 

            Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozostają w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku NHEF został włączony do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej oraz należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat nad programem ma organizacja Europa Cinemas.

            Szkolni koordynatorzy - Panie: Agnieszka Stec, Ludmiła Sidolkovska i Iwona Grodzka

          • 31 października Dzień Dyni - świętem jesiennych plonów

          • 31 października Samorząd Uczniowski oraz wychowawcy zorganizowali Dzień Dyni w naszej szkole. Święto jesiennych plonów było pełne atrakcji:

            - kawiarenka SU (serdecznie dziękujemy Rodzicom za ciasta),

            - fotobudka,

            - klasowe przygotowania girlandy oraz kulinaria z użyciem sprzętu zakupionego w programie Laboratoria Przyszłości.

          • 26 października - Przerwa na czytanie!

          • Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy, Rodzice i Uczniowie!

            Nasza szkoła dołączyła do Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie. 26 października społeczność naszej szkoły włączyła się do akcji bicia rekordu czytania na przerwie. Wszyscy nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji oraz Pani Dyrektor chętnie wzięli książkę do ręki i przystąpili do wspólnego czytania. Dzięki takiej akcji pokazaliśmy, że czytanie jest przyjemne, ciekawe oraz możliwe w każdej sytuacji i w każdym miejscu

            Dziękuję wszystkim za aktywny udział w akcji - Pani Iwona Leśniewska

          • Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki!

          • Z przyjemnością ogłaszamy, że nasza szkoła kontunuuje udział w kampanii edukacyjno-charytatywnej, której celem jest edukacja ekologiczna dzieci w zakresie segregacji tuszów do drukarek – tzw. kartridże. Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanego w przedsionku szkoły kartonu. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu, a z pozyskanych dzięki temu środków zostanie kupiona karma dla zwierząt ze schroniska.

            Weź udział w akcji "Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki!"

          • Ogólnopolski projekt - Tydzień Uczniowskiej SuperMocy

          • Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego projektu Tygodnia Uczniowskiej SuperMocy. Uczniowie podjęli wyzwanie zapanowania nad swoim czasem: poprzez planowanie i określenie priorytetów oraz celu. Największym powodzeniem cieszyły się karteczki z pozytywnymi słowami i wartościami ważnymi w codziennym życiu. Uczniowie chętnie dzielili się tym wsparciem i pozytywnym gestem. Jednocześnie była to też szansa na uwrażliwiane i budowanie empatii. Miłe słowo to drobny gest, ale może dodać mocy i być kołem ratunkowym na resztę dnia...

          • Spotkanie ze świecką misjonarką

          • 20 października świecka misjonarka Pani Elżbieta Rotter - absolwentka naszej szkoły, przybliżyła uczniom klas 0-8 warunki życia, pracy i nauki w trudnodostępnych miejscach w okolicach rzeki Amazonki - Meksyku i Peru, gdzie ludzie nie mają na co dzień możliwości korzystania z obecności kapłanów czy nauczycieli. Dzieci miały możliwość zobaczenia i przymierzenia oryginalnych ludowych strojów oraz biżuterii, które były ręcznie robione przez mieszkańców tamtych rejonów świata. Pani Elżbieta uświadomiła dzieciom, że każdy człowiek może spełniać swoje marzenia i jest to całkowicie realne, a ona jest tego żywym przykładem. Serdecznie dziękujemy

          • Wycieczka klas 7 i 8 do Muzeum Etnograficznego

          • 18 października młodzież naszej szkoły skorzystała z programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu i uczestniczyła w "Lekcji szytej na miarę” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Uczniowie klas 7a i 8a dowiedzieli się: "Skąd się biorą nasze ubrania? Czy ludzie dawniej ubierali się tak samo jak my? Dlaczego stroje ludowe są tak wyjątkowe?". W trakcie zajęć uczniowie zamienili się w odzieżowych detektywów i zgłębiali tajemnice, jakie skrywa ich własna szafa oraz odgadywali rodzaje materiałów. Uczniów najbardziej zachwyciły stroje ludowe.

             

          • Podziękowanie

          • 19 października odwiedził naszą szkołę przedstawiciel Fundacji japońskiej, która sfinansowała remont szkolnego autobusu dowożącego uczniów. Serdecznie dziękujemy!

          • 16 października - Dzień Papieski - Dzień Patrona

          • 16 października  45 lat temu Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Od 2001r. wspominamy to wydarzenie jako Dzień Papieski - jako symbol wdzięczności człowiekowi, który uczył nas odwagi w walce o wolość i prawdę.W tym roku  hasłem tego dnia jest: ,,Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia". Dzieci dowiedziały się z nauczania Jana Pawła II, że: życie ludzkie jest święte i nienaruszalne, każdy człowiek ma niepowtarzalną wartość i godność, naszym obowiązkiem jest dbać zwłaszcza o ludzi słabych, nienarodzonych, chorych, starszych.  Uczniowie pozyskali informacje o działalności Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.Młodsze dzieci wykonały prace plastyczne.Samorząd uczniowski złożył hołd składając kwiaty i znicz pod tablicą upamiętniającą 24 rocznicę nadania imienia Jana Pawła II naszej szkole.

          • Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej

            W poniedziałek 16 października odbyły się dwie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Rano poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę na uroczystości i złożeniu kwiatów pod obeliskiem ku czci Nauczycielom Tajnego Nauczania w Szkoła Podstawowa nr 1 w Otwocku. W godzinach popołudniowych odbyła się gala wręczenia nagród dyrektorom i pracownikom otwockich szkół i przedszkoli w Teatrze im. Jaracza. Z wielką radością pragniemy poinformować, że Pan Jarosław Margielski - Prezydent Otwocka wraz z Panią Moniką Kwiek - Przewodniczącą Rady Miasta Otwocka nagrodzili Panią Dyrektor Reginę Kwaśniewską, Panią Kamilę Nowak oraz Pana Józefa Laskusa - pracownika obsługi. Serdecznie gratulujemy! Gospodarzem uroczystości z ramienia Prezydenta był Dyrektor Oświaty Miejskiej w Otwocku - Pan Grzegorz Michalczyk. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością Pan Krzysztof Szczegielniak - Starosta Otwocki, i Pani Grażyna Kilbach - Przewodnicząca Rady Powiatu, Radnych Miasta Otwocka. 

            W piątek 13 października 2023r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Z tej okazji na uroczystym apelu spotkali się uczniowie, nauczyciele i pracownicy. Pani Agnieszka Parzniewska-Doniec wraz z uczniami klas 2a, 3a i przedstawicielami klas 6a i 8a przybliżyła historię powstania Komisji Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor Regina Kwaśniewska podziękowała za zaangażowanie uczniom a nauczycielom za cierpliwość, wyrozumiałość oraz wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. Przygotowanie uczniów - Panie Agnieszka Parzniewska-Doniec, Martyna Kruszewska i Karolina Zawada. Wsparcie techniczne Pani Marlena Chlebowska i dekoracje Pani Iwona Grodzka.

          • 14 października - Dzień Edukacji Narodowej - życzenia od SU

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze wyrazy uznania wszystkim Nauczycielom, Pedagogom, Psychologom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi za codzienną pracę wkładną w wykształcenie młodego pokolenia. Życzymy wrażliwości, cierpliwości, by ta trudna misja przynosiła radość i satysfakcję każdego dnia.

            Samorząd Uczniowski

          • 12 października - Dzień Bezpiecznego Komputera

          • Komputery i urządzenia mobilne z dostępem do sieci towarzyszą nam niemal bezustannie. Warto wiedzieć, jak korzystać z nich mądrze i nie dać się złapać w pułapki, jakie przestępcy zastawiają w internecie. 12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, który powinien zainspirować do przyjrzenia się naszym cyfrowym nawykom... 

            Poradnik bezpiecznego internauty

            Kontakty, praca, nauka, rozrywka, zakupy, sprawy urzędowe: to tylko niektóre sfery naszego życia, które z powodzeniem przenieśliśmy do sieci. Aby jednak zawsze korzystać z internetu bezpiecznie i nie narażać się na zagrożenia, musimy pamiętać o kilku (w porządku – więcej niż kilku) zasadach. Pierwszą z nich jest z pewnością zasada ograniczonego zaufania i rozważne podchodzenie do otrzymywanych wiadomości i innych informacji.

            Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę? Przygotowaliśmy dla Was specjalną listę porad – do wydrukowania, zapamiętania i stosowania na co dzień:

            1. Na bieżąco aktualizuj system operacyjny swojego urządzenia i oprogramowanie, z którego korzystasz. Aktualizacje nie tylko wspierają nasze bezpieczeństwo w sieci, ale wprowadzają też często nowe funkcje, co poprawia komfort korzystania z urządzeń.
            2. Pamiętaj o programie antywirusowym – zainstaluj go i na bieżąco aktualizuj. Antywirus zadziała jak szczepionka i pomoże Ci ustrzec się przed cyfrowymi niebezpieczeństwami.
            3. Ustaw silne hasło – składające się z co najmniej 12 znaków, łatwe do zapamiętania dla Ciebie i trudne do odgadnięcia przez oszustów. Nie używaj oczywistych ciągów liter i cyfr, nie podawaj nikomu swojego hasła i przede wszystkim: używaj unikalnych haseł do wszystkich swoich kont.
            4. Ustaw uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich swoich najważniejszych kontach. Wtedy podczas logowania oprócz hasła będziesz wpisywać drugi składnik znany tylko Tobie (np. kod ze specjalnej aplikacji).
            5. Nie bój się zabezpieczeń biometrycznych – odcisk palca czy skan twarzy to coraz powszechniejsze metody zabezpieczeń.
            6. Nie klikaj bezrefleksyjnie we wszystkie linki, które znajdziesz w sieci – możesz w ten sposób np. ściągnąć złośliwe oprogramowanie na swoje urządzenie.
            7. Jeżeli dostaniesz podejrzany e-mail, w którym ktoś wymusza na Tobie natychmiastowe działanie, zignoruj go i nie daj się złapać na haczyk.
            8. Nie reaguj na SMS-y z prośbą o dopłatę do paczki i inne podejrzane wiadomości. Lepiej zgłoś je do CERT Polska na numer 799 448 084.
            9. Zanim zrobisz zakupy w sklepie internetowym, dokładnie sprawdź sprzedawcę (poszukaj na stronie informacji kontaktowych, formularza, informacji o sposobach zwrotu i płatności) i poszukaj w sieci opinii innych klientów.
            10. Uważaj na fałszywe reklamy w przeglądarkach, unikaj ofert sponsorowanych.
            11. Regularnie rób kopie zapasowe ważnych dokumentów i danych, których nie chcesz stracić. Backupy możesz przechowywać na zewnętrznych nośnikach lub w chmurze.
            12. Instalując aplikacje na smartfonie, nie przekazuj im dostępu do zbyt wielu danych (np. listy kontaktów, zdjęć czy lokalizacji) i usuwaj te programy, z których już nie korzystasz.
            13. Aplikacje i oprogramowanie pobieraj zawsze z pewnych źródeł, czyli zaufanych sklepów z apkami (Google Play dla urządzeń z systemem Android, App Store – z systemem iOS) lub ze stron producenta.
            14. Zadbaj o swoją anonimowość w sieci – używaj trybu incognito w przeglądarce, czytaj dokładnie regulaminy serwisów, z których korzystasz, ograniczaj liczbę udostępnianych informacji o sobie.
            15. Dbaj o swoje dane osobowe: uważaj na to, jakie informacje o sobie publikujesz w sieci, nie publikuj zdjęć dokumentów i nie udostępniaj swojej lokalizacji, ogranicz ustawienia prywatności. Nie podawaj nikomu swoich danych logowania czy numeru karty płatniczej z kodem CVV.
            16. Unikaj publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli musisz połączyć się z otwartą siecią: zawsze traktuj ją jako niezaufaną i unikaj wpisywania haseł do swojej skrzynki pocztowej czy bankowości mobilnej.
            17. Zwracaj uwagę na to, komu udostępniasz zdjęcia swoich dzieci. Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie ekranu! Nie publikuj ośmieszających, prywatnych zdjęć ani innych materiałów, które mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek dziecka w internecie.
            18. Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie. Włącz krytyczne myślenie i staraj się dochodzić do prawdy. Pamiętaj – w internecie pojawia się wiele treści dezinformacyjnych!
            19. Zgłaszaj do CERT Polska wszelkie incydenty bezpieczeństwa – poprzez formularz dostępny na stronie cert.pl lub mailowo na adres cert@cert.pl.
            20. Edukuj się! Cyberprzestępcy nie śpią i stale wymyślają nowe metody ataków. Śledź na bieżąco informacje na stronach prowadzonych w ramach NASK: nask.pl, cert.pl, ose.gov.pl i it-szkola.edu.pl. Znajdziesz tam wiele materiałów dotyczących cyberbezpieczeństwa, przygotowanych przez naszych ekspertów: poradniki, raporty, kursy e-learningowe i inne treści, które pomogą lepiej zadbać o Twoje bezpieczeństwo online.

            źródło: https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/dzien-bezpiecznego-komputera-poradnik-bezpiecznego-internauty?fbclid=IwAR2qUYV_HAIOSoftkW0Mykv_OURNzAdcCKiuTKU8rnSiY60gfjlu55GAGwA

          • KONKURS „Napisz wiersz o tematyce jesiennej i/lub patriotycznej”

          • REGULAMIN KONKURSU „Napisz wiersz o tematyce jesiennej i/lub patriotycznej”

            1. Konkurs “Napisz wiersz o tematyce jesiennej i/lub patriotycznej” skierowany jest do uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej Nr9 w Otwocku.

            2. Konkurs ma charakter indywidualny.

            3. Zadanie konkursowe polega na ułożeniu, napisaniu wiersza o tematyce jesiennej.

            4. Komisja konkursowa wyłoni laureatów. Dla zwycięzców Konkursu przewidziane są drobne nagrody rzeczowe, cząstkowe oceny celujące z języka polskiego. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają pozytywny wpis do dziennika w kategorii “zachowanie”.

            5. Wiersze oceniane będą przez komisję konkursową, w skład wejdą nauczyciele poloniści oraz nauczyciel bibliotekarz.

            6. Wiersze należy składać do 24 października 2023 roku.

            8. Ogłoszenie zwycięzców Konkursu nastąpi 9 XI 2023 roku.

            9. Nagrodzone wiersze zostaną umieszczone na wystawie na szkolnym korytarzu oraz stronach internetowych Szkoły.

            Zasady uczestnictwa: w konkursie może wziąć udział każdy zainteresowany uczeń, przedmiotem konkursu jest napisanie wiersza o tematyce jesiennej, ale również z okazji 1 lub 11 listopada. Wymagania dotyczące konkursowego wiersza: w całości stworzony przez autora, temat wiersza związany z jesienią, z 1 listopada, z 11 listopada

            Cele konkursu:

            • pogłębianie zainteresowań porą roku, historią Polski, wzmocnienie tożsamości narodowej,
            • kształtowanie postawy patriotycznej,
            • uwrażliwianie na piękno ojczystego języka,
            • rozbudzenie kreatywności uczniów.

            Kryteria oceny utworu: przy ocenie utworu będzie brana pod uwagę treść, oryginalność ujęcia tematu, poprawność językowa (w tym ortograficzna i stylistyczna).

            Organizator

            Biblioteka szkolna - Iwona Leśniewska

          • Konkurs - "Kartka dla Nauczyciela"

          • Z okazji 250 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Kartka dla nauczyciela" - szczegóły w dzienniku Librus.

            Zgłoszenia do Pani Agnieszki Parzeniewskiej - Doniec lub Pani Kamili Nowak do 16.10.2023 (poniedziałek).

          • 4 października - wycieczka klas 2-4 do Farmy Iluzji

          • 4 października uczniowie klas 2a, 3a i 4a wybrali się na wycieczkę do Farmy Iluzji. Dzieci podczas zwiedzania poznały sekrety iluzji, doświadczając fizyki i optyki. Pani przewodnik na warsztatach zaprezentowała „magiczne triki”. Po zwiedzaniu był czas na zabawy integracyjne i atrakcje parku rozrywki.