Serdecznie zapraszamy Uczniów do udziału w VII edycji konkursu InstaLogik.
W tegorocznej edycji honorowych patronatów udzieli ponownie Minister Edukacji oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo, po raz pierwszy honorowego patronatu udzielili Ministerstwo Cyfryzacji oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pierwszy etap konkursu rozpocznie się 1 października i potrwa do 28 października do godz. 20:00.
Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdziecie na stronie instalogik.pl.
Do 14 października można zgłaszać się do Pani Agnieszki Stec.
Etap 1
Pierwszy etap konkursu adresowany jest do bardzo szerokiej grupy uczniów, jako że nie zakładamy żadnej szczególnej wstępnej wiedzy z zakresu matematyki czy programowania. Zadania pierwszego etapu zostały przygotowane w taki sposób, by w konkursie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy chcą zmierzyć się z zadaniami logicznymi i rozwijać zdolności logicznego myślenia. Wszystkie zadania mają wprowadzenie, które uzupełnia potrzebne do jego rozwiązania modele i schematy. Miesięczny czas trwania konkursu daje uczniom możliwość dogłębnego przeanalizowania treści zadań i przemyślenie swoich rozwiązań, a nauczycielowi możliwość wsparcia ucznia w poprawnym zrozumieniu problemu. Zachęcenie uczniów do wnikliwej analizy jest celem samym w sobie.
Pierwszy etap polega na rozwiązaniu online pytań testowych do kilku zadań matematyczno-logicznych opisanych w formie historyjki. Pytania onaczone są jako adresowane do uczniów klas 4-8 lub tylko do uczniów klas 7-8.
Znajomość programowania nie jest potrzebna do rozwiązania zadań 1 etapu. Zadania zawierają potrzebne opisy modeli i schematów, a rolą ucznia jest ich zrozumienie i zastosowanie. Uczniowie mają miesiąc czasu na przemyślenie i rozwiązanie zadań tego etapu.
Etapy 2 i 3
Zadania konkursowe drugiego i trzeciego etapu zostały podzielone na zadania matematyczno-logiczne oraz zadania programistyczne w prostym języku wizualnym Assembly. Czas na rozwiązanie zadań to 1,5 godziny.
W pierwszym etapie konkursu uczniowie zostaną zapoznani z kilkoma instrukcjami języka Assembly. Przed 2 etapem na stronie konkursu udostępnione zostanie pełne środowisko programistyczne języka Assembly oraz materiały szkoleniowe pozwalające szerzej zapoznać się z tym językiem i przygotować się do kolejnych etapów konkursu. Assembly zawiera jedynie 9 instrukcji, zapoznanie się z nim nie powinno sprawić większego wyzwania. Na otwartych sesjach próbnych uczniowie mają możliwość sprawdzenia swoich sił w rozwiązywaniu zadań programistycznych.
Rejestracja
Rejestracja na konkurs trwa do końca pierwszego etapu, czyli do 28 października 2025 g. 20:00.
Uczniów rejestrują na konkurs rodzice lub nauczyciele przez stronę www.instalogik.pl.
Nauczyciel zakłada bezpłatne konta. Uczeń otrzymuje bezpłatne konto ucznia, a rodzic zakłada bezpłatne konto rodzica.
Udział uczniów w konkursie jest bezpłatny.