• Historia szkoły

• Szkoła Podstawowa nr 9 w Otwocku została wybudowana dzięki ofiarności Mieszkańców Świerku w latach 1958-1960. Szczególnym staraniem wyróżnili się:
          1. Edward Bąk
          2. Jan Bąk
          3. Józefa Bąk - dała teren po budowę
          4. Henryk Bąk
          5. Stanisław Kopka
          6. Aleksandra Laskus
          7. Władysław Zając

Dużą aktywność wykazał kierownik szkoły p. Stanisław Papaj, który dnia 28 marca 1960 roku zginął śmiercią tragiczną w wieku 27 lat. Pan St. Papaj kierował szkołą w latach 1958- 60. Od 1950 r. około 150 dzieci uczyło się w 3 budynkach położonych w Jabłonnie-Górkach. Kierownikiem szkoły był p. Klaudiusz Głódkowski. Nauczycielami zatrudnionymi w tamtym czasie byli: Emilia Wojeńska, Ewa Mucha, Henryk Lendzion, Józefa Ruta-Teller, Eugeniusz Stępień, Jan Teller, Helena Pochylska-Papis, Władysława Bielewicz, Eugeniusz Łacny, Teresa Mika, Alina Salamon, Jan Krzemiński, Irena Bagińska.

Głównym zadaniem nauczycieli poza lekcjami była walka z analfabetyzmem. Wieczorami przy lampach naftowych uczyli czytać i pisać ludzi najczęściej w podeszłym wieku, ale niekiedy także zupełnie młodych. Przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego był przez długie lata wielki przyjaciel szkoły p. Bolesław Bąk.

Uroczyste otwarcie nowego budynku Szkoły odbyło się dnia 14 października 1960 roku. Wiceminister Oświaty przeciął wstęgę i wręczył klucz p. Józefie Teller, która objęła funkcję kierownika szkoły. Atrakcyjne występy dzieci przygotowanych przez p. A. Salamon i W. Zagórską tak bardzo się spodobały, że pan Minister nagrodził szkołę radioadapterem "Viola". Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście: kierownicy wszystkich otwockich placówek oświatowych, rodzice, uczniowie.

W latach 1960-70 szkoła prowadziła szeroką działalność kulturalno-oświatową w środowisku: przy lampach naftowych do 1962 roku odbywały się zajęcia w szkole wieczorowej, wszystkie imprezy i uroczystości szkolne były organizowane zawsze w niedziele przy licznym udziale miejscowego społeczeństwa. Znaczną pomoc dla szkoły świadczył Komitet Rodzicielski, którym kierował kolejno: p. Władysław Zając, p. Wiesław Sokolik, p. Krystyna Rumsicka. Atrakcyjnie układała się współpraca z Komitetem Opiekuńczym IBJ Świerk, który reprezentował p. inż Koziełł.

W czerwcu 1966 r. szkołę ukończyło 14 uczniów kl. VII. W 1967 roku żegnała szkołę pierwsza w historii klasa ósma: 9 dziewcząt i 2 chłopców. Absolwenci tej szkoły to: Anna Bąk, Zofia Sokolik, Mirosława Piotrowska, Elżbieta Kopka, Zofia Jakubczak, Jadwiga Hajdacka, Janina Wicik, Elżbieta Laskus, Jerzy Niemczyk, Mirosław Sitek.