• Rok szkolny 2023/2024

• Listopad i Grudzień

Uczniowie na zajęciach rozwijających kreatywność oraz na świetlicy przygotowywali ozdoby na Kiermasz Bożnonarodzeniowy przy pomocy kleju na gorąco.

Uczniowie klasy 2a zadbali o zimowe akcenty w swojej sali. Gwiazdki wykonali długopisami 3D.

W listopadzie uczniowie klasy 6a podjęli pierwsze próby wypalania swoich projektów w drewnie. Na zajęciach techniki wykorzystali sprzęt zakupiony w programie Laboratoria Przyszłości: pirografy, stół warsztatowy, przedłużacze, podkładki i rękawice ochronne.

• Październik

Uczniowie klasy 3a wykonali na Dzień Dyni girlandę z użyciem długopisów 3D

Uczniowie klasy 2a na zajęciach rozwijających kreatywność programowali ozoboty oraz wykonali prace techniczno-plastyczne na konkurs o zwierzętach leśnych.

• Wrzesień

Uczniowie n​​​​​​a zajęciach rozwijających kreatywność (klasy 2a, 7a) oraz na informatyce (klasy 5a i 6a) pracowały z długopisami 3D.

Rok szkolny 2022/2023

• Przez cały rok szkolny na zajęciach wychowania fizycznego w klasach od 1 do 8 w ramach innowacji z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych używano głośnika zakupionego w programie Laboratoria Przyszłości. Uczniowie od początku roku szkolnego dzięki akcji "Trzymaj Formę" poznawali różne aktywności fizyczne, które mogą kontynuować w domu.

• Kwiecień i Maj

Uczniowie klas 6a i 8a na zajęciach informatyki poznali podstawowe informacje tworzenia druku 3D oraz zaprojektowali własne breloczki z imieniem. Udało się wydrukować kolejne projekty. Do lekcji wykorzystano drukarkę zakupioną w programie.

Zainspirowani pomysłami na lekcje od #LaboratoriaPrzyszłości, w związku ze Świętem Konstytucji 3 Maja🇵🇱 na zajęciach rozwijających kreatywność i informatyki uczniowie:

1⃣ Narysowali flagę Polski długopisem 3D 🇵🇱

2⃣ Wydrukowali orła w koronie na drukarce 3D 🦅 (model dostępny na: www.gov.pl/govtech/druk3d)❗️

Próby wydruku orła były dwie, aby skrócić czas oczekiwania projekt modelu został pomniejszony. Pierwsze podejście pokazało, że model trzeba powiększyć i drugie podejście ma zadowalający efekt 🤩 a trwało ponad 5h. Do zajęć wykorzystano długopisy i drukarkę 3D.

• Marzec

Uczniowie klasy 4a na zajęciach informatyki poznali podstawowe informacje tworzenia druku 3D oraz zaprojektowali własne breloczki z imieniem. Udało się wydrukować pierwszy projekt i trwało to 28 minut. Do lekcji wykorzystano drukarkę zakupioną w programie.

• Luty

Powstały "obrazy na drewnie” wypalone pirografem przez uczniów klasy 6a na zajęciach techniki.

• Styczeń

Nauka obsługi maszyny do szycia w klasie 6a na zajęciach techniki. Uczniowie wykonali poduszeczki na igły i szpilki.

Uczniowie klasy 6a na zajęciach rozwijających kreatywność wypróbowali nowe akcesoria do programowania Ozobota. Drewniane puzzle AR oraz do budowania trasy dla Ozobota zostały zakupione w programie Laboratoria Przyszłości. Puzzle AR w prosty sposób umożliwiają poznanie Rozszerzonej Rzeczywistości oraz świata robotów poprzez tworzenie skomplikowanych tras i pętli, które musi pokonać Ozobot. Dzięki wciągającej zabawie dzieci aktywnie uczą się podstaw programowania rozwijając przy tym kreatywność i logiczne myślenie. Układanie puzzli bardzo angażuje obie półkule mózgu, wypracowuje precyzję, ćwiczy ruchy motoryki małej, przez co rozwija sprawność palców dłoni. Jeżeli do tego dodamy naukę programowania robotów powstaje doskonała pomoc edukacyjna, która nie tylko pomaga w nauce logicznego myślenia, wprowadza w świat algorytmów, ale i doskonale ćwiczy pamięć, koncentrację uwagi.

• Grudzień

Uczniowie klas 4a, 4b oraz 6a uczstniczyli w lekcji informatyki z użyciem drukarki 3D. Pan Mariusz Wieliczko informatyk z Oświaty miejskiej zapoznał dzieci z technicznym przygotowaniem drukarki a następnie można było przystapić do pierwszych wydruków.

• Listopad

16 listopada uczniowie klas: 3a i 6a skończyli pracę na konkurs "Kierunek - Bezpieczeństwo" Kampanii Kolejowe ABC II z wykorzystaniem materiałów Kolejowe ABC oraz narzędzi zakupionych w programie Laboratoria Przyszłości (długopisy 3D oraz pistolety do kleju na gorąco). Uczniowie klas 3a i 6a przygotowali makietę przedstawiającą wymyślone miasteczko wykonane z recyklingowych produktów: sztućce jednorazowe, drewniane z nich powstały tory oraz drzewa; styropianowe budynki fabryki i basenu, tekturowa tuba to wieżowiec; pociąg, domki, baner z logo akcji to kartoniki po perfumach, kremach itp.; rogatki oraz barierki przejścia dla pieszych to papierowe słomki. Uczniowie klasy 6a długopisami 3D wykonali znaki drogowe, rower, nosorożca Rogatka i logo "Kampanii Kolejowej ABC II". Uczniowie przedstawili zamknięty przejazd kolejowy oraz bezpieczne przejście dla pieszych przy którym stoi jednorożec Rogatek.

Oznaki jesieni oraz nazwa miesiąca listopada zainspirowały uczniów klasy 6a do sprawdzenia jakie drzewa rosną na terenie naszej szkoły. Zebrane liście posłużyły jako szablony do druku długopisami 3D (godzina wychowawcza i zajęcia rozwijające kreatywność).

• Październik

17 października uczniowie klasy 4b na technice uruchomili maszynę do szycia zakupioną w programie. Uczyli się obsługi maszyny oraz zaznajamiali ze ściegami.

7 października na zajęciach rozwijających kreatywność klasa 6a podjęła pierwsze próby wykonania prac długopisami 3D zakupionymi w programie.

• Wrzesień

Na zajęciach rozwijających kreatywność w klasie 6a i 7a wystartował projekt informatyczno-techniczny z wykorzystaniem długopisów 3D zakupionych w programie Laboratoria Przyszłości.

Laboratoria Przyszłości = nowe wyposażenie dla naszej szkoły!

Drukarka 3D, długopisy 3D, filament, sprzęt audio i video, mikroskop z kamerą, mikrokontroler, lutownice, pirografy, stół warsztatowy, maszyna do szycia, lodówka, kuchenka z piekarnikiem, roboty kuchenne, blendery, tostery i narzędzia kuchenne, odzież ochronna...

#LaboratoriaPrzyszłośći #LaboratoriaPrzyszlosci