Rok szkolny 2024/2025
- Listopad
Uczniowie klasy 8a przygotowali fotoramkę w ramach przygotowań do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Do utworzenia dekoracji użyli pistoletów z klejem na gorąco zakupionych w programie.
- Październik
Poznanie zawodów poprzez atrybuty z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości na zajęciach rozwijających kreatywność. Drewniane puzzle zostały zakupiono w programie.
- Wrzesień
Z okazji Dnia Jabłka, uczniowie w świetlicy poznawali walory tego pysznego owocu oraz upiekli szarlotkę. Do zajęć plastycznych dzieci używały kleju na gorąco, a do wypieku sprzętu kuchennego zakupionego w programie.
Rok szkolny 2023/2024
- Czerwiec
Klasa 6a na informatyce zaprojektowała breloczki, a następnie przystąpiła do ich wydrukowania na drukarce 3D zakupionej w programie.
- Wrzesień - czerwiec
Mobilny głośnik był wykorzystywany podczas prób oraz apeli przez cały rok szkolny. Towarzyszył podczas szkolnych obchodów dnia dziecka oraz sportowych i rozrywkowych wydarzeniach.
- Maj
Uczniowie klasy 2a wykonali z surowców wtórnych Eko-akwarium z Eko-rybami. Dzieci instalacją ze śmieci chciały zwrócić uwagę na duże ilości plastiku trafiające do wód i jego szkodliwości dla ryb. Praca została wykonana na zajęciach rozwijających kreatywność, przy pomocy pistoletów z klejem na gorąco zakupionych w programie.
- Kwiecień
Uczniowie klasy 2a na zajęciach rozwijających kreatywność programowali trasę mini robota poprzez kolorowanki i drewniane puzzle zakupione w programie.
- Marzec
Kartki świąteczne na świetlicy wykonali uczniowie z użyciem kleju na gorąco.
Dekoracje Wielkanocne wykonali uczniowie klasy 2a na zajęciach rozwijających kreatywność. Dzieci użyły pistoletów z klejem na gorąco zakupionych w programie.
- Luty
Uczniowie klasy 2a wykonali karnawałowe maski długopisami 3D zakupionymi w programie (zajęcia rozwijające kreatywność).
- Styczeń
Uczniowie przygotowali na Dni Babci i Dziadka: pierniczki, upcyklingowe świeczniki i wazony oraz zakładki do książek. Do zajęć wykorzystano sprzęt kuchenny i piekarnik, pistolety z klejem na gorąco oraz wypalarki w drewnie.
- Listopad i Grudzień
Uczniowie na zajęciach rozwijających kreatywność oraz na świetlicy przygotowywali ozdoby na Kiermasz Bożnonarodzeniowy przy pomocy kleju na gorąco.
Uczniowie klasy 2a zadbali o zimowe akcenty w swojej sali. Gwiazdki wykonali długopisami 3D.
W listopadzie uczniowie klasy 6a podjęli pierwsze próby wypalania swoich projektów w drewnie. Na zajęciach techniki wykorzystali sprzęt zakupiony w programie Laboratoria Przyszłości: pirografy, stół warsztatowy, przedłużacze, podkładki i rękawice ochronne.
- Październik
Uczniowie klasy 3a wykonali na Dzień Dyni girlandę z użyciem długopisów 3D
Uczniowie klasy 2a na zajęciach rozwijających kreatywność programowali ozoboty oraz wykonali prace techniczno-plastyczne na konkurs o zwierzętach leśnych.
- Wrzesień
Uczniowie na zajęciach rozwijających kreatywność (klasy 2a, 7a) oraz na informatyce (klasy 5a i 6a) pracowały z długopisami 3D.
Rok szkolny 2022/2023
- Przez cały rok szkolny na zajęciach wychowania fizycznego w klasach od 1 do 8 w ramach innowacji z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych używano głośnika zakupionego w programie Laboratoria Przyszłości. Uczniowie od początku roku szkolnego dzięki akcji "Trzymaj Formę" poznawali różne aktywności fizyczne, które mogą kontynuować w domu.
- Kwiecień i Maj
Uczniowie klas 6a i 8a na zajęciach informatyki poznali podstawowe informacje tworzenia druku 3D oraz zaprojektowali własne breloczki z imieniem. Udało się wydrukować kolejne projekty. Do lekcji wykorzystano drukarkę zakupioną w programie.
Zainspirowani pomysłami na lekcje od #LaboratoriaPrzyszłości, w związku ze Świętem Konstytucji 3 Maja na zajęciach rozwijających kreatywność i informatyki uczniowie:
Narysowali flagę Polski długopisem 3D
Wydrukowali orła w koronie na drukarce 3D (model dostępny na: www.gov.pl/govtech/druk3d)
Próby wydruku orła były dwie, aby skrócić czas oczekiwania projekt modelu został pomniejszony. Pierwsze podejście pokazało, że model trzeba powiększyć i drugie podejście ma zadowalający efekt a trwało ponad 5h. Do zajęć wykorzystano długopisy i drukarkę 3D.
- Marzec
Uczniowie klasy 4a na zajęciach informatyki poznali podstawowe informacje tworzenia druku 3D oraz zaprojektowali własne breloczki z imieniem. Udało się wydrukować pierwszy projekt i trwało to 28 minut. Do lekcji wykorzystano drukarkę zakupioną w programie.
- Luty
Powstały "obrazy na drewnie” wypalone pirografem przez uczniów klasy 6a na zajęciach techniki.
- Styczeń
Nauka obsługi maszyny do szycia w klasie 6a na zajęciach techniki. Uczniowie wykonali poduszeczki na igły i szpilki.
Uczniowie klasy 6a na zajęciach rozwijających kreatywność wypróbowali nowe akcesoria do programowania Ozobota. Drewniane puzzle AR oraz do budowania trasy dla Ozobota zostały zakupione w programie Laboratoria Przyszłości. Puzzle AR w prosty sposób umożliwiają poznanie Rozszerzonej Rzeczywistości oraz świata robotów poprzez tworzenie skomplikowanych tras i pętli, które musi pokonać Ozobot. Dzięki wciągającej zabawie dzieci aktywnie uczą się podstaw programowania rozwijając przy tym kreatywność i logiczne myślenie. Układanie puzzli bardzo angażuje obie półkule mózgu, wypracowuje precyzję, ćwiczy ruchy motoryki małej, przez co rozwija sprawność palców dłoni. Jeżeli do tego dodamy naukę programowania robotów powstaje doskonała pomoc edukacyjna, która nie tylko pomaga w nauce logicznego myślenia, wprowadza w świat algorytmów, ale i doskonale ćwiczy pamięć, koncentrację uwagi.
- Grudzień
Uczniowie klas 4a, 4b oraz 6a uczstniczyli w lekcji informatyki z użyciem drukarki 3D. Pan Mariusz Wieliczko informatyk z Oświaty miejskiej zapoznał dzieci z technicznym przygotowaniem drukarki a następnie można było przystapić do pierwszych wydruków.
- Listopad
16 listopada uczniowie klas: 3a i 6a skończyli pracę na konkurs "Kierunek - Bezpieczeństwo" Kampanii Kolejowe ABC II z wykorzystaniem materiałów Kolejowe ABC oraz narzędzi zakupionych w programie Laboratoria Przyszłości (długopisy 3D oraz pistolety do kleju na gorąco). Uczniowie klas 3a i 6a przygotowali makietę przedstawiającą wymyślone miasteczko wykonane z recyklingowych produktów: sztućce jednorazowe, drewniane z nich powstały tory oraz drzewa; styropianowe budynki fabryki i basenu, tekturowa tuba to wieżowiec; pociąg, domki, baner z logo akcji to kartoniki po perfumach, kremach itp.; rogatki oraz barierki przejścia dla pieszych to papierowe słomki. Uczniowie klasy 6a długopisami 3D wykonali znaki drogowe, rower, nosorożca Rogatka i logo "Kampanii Kolejowej ABC II". Uczniowie przedstawili zamknięty przejazd kolejowy oraz bezpieczne przejście dla pieszych przy którym stoi jednorożec Rogatek.
Oznaki jesieni oraz nazwa miesiąca listopada zainspirowały uczniów klasy 6a do sprawdzenia jakie drzewa rosną na terenie naszej szkoły. Zebrane liście posłużyły jako szablony do druku długopisami 3D (godzina wychowawcza i zajęcia rozwijające kreatywność).
- Październik
17 października uczniowie klasy 4b na technice uruchomili maszynę do szycia zakupioną w programie. Uczyli się obsługi maszyny oraz zaznajamiali ze ściegami.
7 października na zajęciach rozwijających kreatywność klasa 6a podjęła pierwsze próby wykonania prac długopisami 3D zakupionymi w programie.
- Wrzesień
Na zajęciach rozwijających kreatywność w klasie 6a i 7a wystartował projekt informatyczno-techniczny z wykorzystaniem długopisów 3D zakupionych w programie Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości = nowe wyposażenie dla naszej szkoły!
Drukarka 3D, długopisy 3D, filament, sprzęt audio i video, mikroskop z kamerą, mikrokontroler, lutownice, pirografy, stół warsztatowy, maszyna do szycia, lodówka, kuchenka z piekarnikiem, roboty kuchenne, blendery, tostery i narzędzia kuchenne, odzież ochronna...
#LaboratoriaPrzyszłośći #LaboratoriaPrzyszlosci