•

Celem terapii pedagogicznej jest stworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i społecznego uczniowi z dysfunkcjami rozwojowymi poprzez:

• umożliwienie uczniowi opanowania podstawowych umiejętności czytania i pisania oraz kontynuowania dalszej nauki w szkole,

• wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach, będących przyczyną jego trudności szkolnych,

• przezwyciężanie skutków doświadczanych przez ucznia niepowodzeń szkolnych oraz przywrócenie prawidłowej postawy ucznia wobec dalszej nauki.

Wspomaganie rozwoju dzieci z problemami w uczeniu się na zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych odbywa się poprzez:

• stymulowanie i usprawnianie zaburzonych procesów psychomotorycznych istotnych w opanowaniu umiejętności czytania i pisania, tj. konieczność wszechstronnego

• wiczenia analizatora wzrokowego, słuchowego i kinestetyczno-ruchowego,

• ćwiczenia sprawności czytania, pisania i liczenia, które muszą sprzyjać usprawnianiu zaburzonych funkcji oraz służyć przezwyciężaniu konkretnych trudności w nauce, a tym samym prowadzić do opanowania umiejętności czytania, pisania i liczenia,

• oddziaływania psychoterapeutyczne ogólnie uspokajające, a równocześnie aktywizujące ucznia do nauki.

Podstawą pracy terapeutycznej są metody czynnościowe umożliwiające łączenie stymulacji rozwoju dziecka, korekcji zaburzeń procesów poznawczych, emocjonalnych oraz rekonstrukcję pojęć i umiejętności dziecka przeżywającego niepowodzenia szkolne.
            W trakcie zajęć uczniowie korzystają z wielu pomocy dydaktycznych m. in.: gier edukacyjnych, gier multimedialnych, kart pracy, słowników, co uatrakcyjnia formę zajęć.

Strony dotyczące ww. tematu: http://www.ptd.edu.pl/

M. Sprzęczka